CTP Karşı Akışlı Soğutma Kulesi


Genel Özellikler

Karşı akışlı soğutma kuleleri, çapraz akışlı soğutma kulelerine göre daha iyi performans göstermektedir. Karşı akışlı soğutma kulelerinde suyla hava birbirine 180 ⁰ açıyla temas etmektedir, bu sayede sudan havaya ısı geçişi daha verimli bir şekilde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda Pompa basma yükseklikleri karşı akışlı soğutma kulelerinde, çapraz akışlı soğutma kulelerine göre daha az olduğu için bu tip kulelerde enerji tasarrufu daha fazladır. Son on yıl içerisinde dünyada karşı akışlı soğutma kulelerine ilgi artmaktadır.
CTP Konstrüksiyonlu Karşı Akışlı Soğutma Kuleleri son yıllarda en çok tercih edilen karşı akışlı soğutma kulesi çeşididir. CTP Soğutma kulelerin en büyük avantajı suyun, havanın ve güneşin yıkıcı etkilerine karşı dayanıklı olmasıdır. Korozyon riski yoktur. Çelik, ahşap, beton konstrüksiyonlu kuleler zaman içerisinde yıpranırken CTP profillerde yıpranma meydana gelmez. CTP Soğutma Kulelerinin bir önemli avantajı da profillerin hafif olmasıdır bu sayede montaj işlemleri kolaylaşmaktadır.


CTP profillerin üretiminde farklı polyester malzemeler kullanılarak deniz suyu gibi aşırı korozif ortamlara dayanabilen soğutma kuleleri imalatı yapılabilmektedir. CTP Karşı akışlı soğutma kuleleri Enerji, Demir-Çelik, Gıda gibi başlıca sektörlerde kullanıldığı gibi bütün sektörlerde bu tip soğutma kuleleri kullanılmaktadır.


CTP Soğutma Kulelerinin tasarımı tecrübe ve özel statik hesaplamalar gerektirmektedir. Aynı ölçülerde fakat farklı konstrüksiyon tasarımlarına sahip kuleler aynı statik özellikleri içermemektedir. Zaman içerisinde iyi dizayn edilmemiş kulelerde kısmı veya tamamen çökmeler yaşanmaktadır. Soğutma Kulesi teklifi alırken kulede kaç ton CTP profil kullanılacağı firmamız tarafından siz değerli müşterilerimize bildirilmektedir. Bu bilgiyi farklı bir firmanın teklifiyle karşılaştırdığınızda aradaki farkı çok rahat bir şekilde göreceksinizdir.


Teknik Özellikler


Ana Konstrüksiyon :  CTP

Dış Kaplama :  CTP

Su Dağıtım : CTP veya PVC

Panjur : CTP veya PVC

Dolgu : PVC veya PP

Eliminatör : PVC veya PP

Fıskiye: PP

Güverte: CTP

Fan Bacası: CTP

Bağlantı Elemanları: AISI 304 veya AISI 316

Gemici Merdiven: CTP  veya Çelik