ODIN Serisi Kapalı Çevrim Soğutma Kulesi


Genel Özellikler

Kod No. : 102

ODIN serisi dolgu eklentili kapalı çevrim soğutma kuleleri alan sıkıntısı olan yerlerde en etkili kapalı çevrim soğutma kulesi çözümüdür.

Soğutma dolguları sayesinde hava ile su arasında maksimum ısı transfer alanı oluştururken, çelik serpantini sayesinde atmosfer havasının sistem suyuna karışması engellenmiş olur.


Eurovent

Teknik Özellikler

1-Ana Yapı ve Dış Gövde

ODIN model kapalı çevrim su soğutma  kulelerimiz optimum soğutma sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Ana yapı galvanizli çelik, havuz,güverte ve fan bacası CTP (CamelyafTakviyeli Polyester) levhalardan imal edilmiştir. Kulenin gövde panelleri CTP levhalardan imal edilmiştir. Kule iç ve dış yüzeyi Polyester esaslı pigmentler ile renklendirilmiş her türlü hava şartlarına ve UV ışınlarına dayanıklı, solmaz, bozulmaz, estetik ve boya gerektirmeyen Jel-Coat malzemedir.Kule dış kabuğu Jell-Coat + Elyaf + Polyester + Coremat +Elyaf+Polyester malzemeler kullanılarak sandviç tekniği ile üretilir.


2-Soğutucu Serpantin

Kule serpantinleri sürekli kesintisiz bükülen,hidrostatik testi yapılmış çelik borulardan imal edilecek olup imalattan sonra derin daldırma galvaniz işlemine tabi tutulacaktır.Kule serpantinleri kule içerisine yatık olarak yerleştirilecek olup test havuzunda 24 bar basınçlı hava ile test edilecektir.


3-Fan Grubu

Fan kanatları sessiz bir çalışma sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Kanat açıları fan hareketsizken elle ayarlanabilir ve kanatlar fan göbeğine U-bolt’lar vasıtası ile kolaylıkla monte edilebilir. Fan kanatları Aluminyum ekstrüzyon ile üretilmiştir.Tüm modellerimizde IP 55 koruma sınıfında,yalıtım sınıfı F,ısı artış sınıfı B olan,3 fazlı 50Hz veya 60Hz frekans değerlerinde çalışan direkt akuple motor ve direkt akuple motorlu redüktörler kullanılmaktadır.Bu nedenle kayış kasnak tahrikli motorlardaki kayış kopma riski ortadan kalkmaktadır.

 

4-Su Dağıtım Sistemi

 Termal performansın anahtar öğelerinden biri de  optimum su dağıtım sistemidir. Cenk bu amaçla kapsamlı araştırmalar yürütmüştür.

Su dağıtım sistemi,tasarımı yapılan kulede PVC ana kollektör ve PVC tali borulardan oluşmaktadır ve serpantinin tüm yüzeyini ıslatacak şekilde dizayn edilmiştir. Püskürtme nozulları,camelyaf takviyeli poliamid malzemeden imal edilmiş olup her türlü kimyasallara karşı yüksek dirençli,düşük tıkanma özelliğine sahiptir ve PVC boru üzerine direk,conta gerektirmeden monte edilmektedir.Nozullar herhangi bir el aleti olmadan elle sökülüp takılabilir şekildedir

 

5-Damla Tutucular

PVC malzemeden imal edilen sinüsoidal dalga tip profil eliminatörler deşarj edilen havanın içindeki su damlacıklarını tutarlar. Bu sayede, dizayn noktasındaki sürüklenme kayıpları sirkülasyon suyunun %0,002’sine kadar indirilebilmektedir.


6-Kule Havuzu

 Su haznesi CTP(Cam Elyaf Takviyeli Polyester)malzemeden imal edilmektedir, bu yüzden hafiftir ve korozyon riski ortadan kalkmaktadır Havuzun dış yüzeyi polyester esaslı pigmentler ile renklendirilmiş her türlü hava şartlarına ve UV ışınlarına dayanıklı, solmaz, bozulmaz, estetik ve boya gerektirmeyen Jel-Coat malzemedir.Suyun tamamını tahliye edebilecek özelliklere sahip boşaltma tertibatı,besi suyu için flatör ve taşma suyu için su bağlantıları hazır olarak sevk edilmektedir.


7-Santrifüj Pompa

Tüm modellerimizde salyangozlu, tek kademeli, uçtan emmeli, kapalı çarklı, monoblok santrifüj pompalar kullanılmaktadır.


8-Soğutucu Dolgu

Dolgu, sıcak şekillendirilmiş ve modüller halinde birbiri ile birleştirilmiş hadveli PVC levhalardan oluşur ve dolgu katında kulenin tüm plan alanını kaplar. Film tipi dolgular maksimum soğutma yüzeyi, minimum hava direnci sağlayacak şekilde vakumlanır.

Su, dolgunun üst yüzeyine püskürtüldükten sonra, dolgu üzerinde ince bir film tabakası şeklinde aşağıya akarken sahip olduğu ısıyı o anda ters yönde hareket etmekte olan havaya verir.

Bu ısı alışverişi büyük ölçüde buharlaşma vasıtası ile olur. Dolgunun yüksekliği ve elevasyonu optimum hava dağılımını ve ısı transferini sağlayacak şekilde belirlenir. PVC filmi oluşturan plastik materyal, -5 C ve +55 C arasındaki sıcaklıklarda deformasyon ya da kalıcı hasar görmeksizin çalışmak için uygundur. Farklı sıcaklık aralıkları için, farklı malzemeler de kullanılabilir. 

 

9 - Opsiyonel Ekipmanlar

Tüm modellerimiz için isteğe bağlı ekipmanlar aşağıda listelenmiştir;

-Sessiz ve ultrasessiz fanlar

-Otomasyon sistemi 

-Elektrik panosu

-Çift devirli fan motorları

-Su filtrasyon sistemi

-Kimyasal dozajlama sistemi

-Elektronik su seviye kontrol cihazları

-Düşük su seviye svici

-Elektrikli havuz ısıtıcıları(Rezistans)

Teknik Dokümanlar