CNK ADV & CNK KSV Serisi Kuru ve Adyabatik Soğutucu


Genel Özellikler

Adyabatik soğutucular, temel prensip olarak Kuru Soğutucular gibi çalışır. Sistemde ek soğutma sağlayacak bir su püskürtme sistemi bulunmaktadır. Sistemdeki akışkanın dış ortam sıcaklığından daha düşük sıcaklık değerine kadar soğutulması gerektiğinde, basınçlı su püskürtme sistemi devreye girerek giriş havasını neme doyurur ve hava sıcaklığını ortam sıcaklığının altına düşürür. Soğutulmuş hava boruların arasında geçerek sistemdeki suyun sıcaklığını, dış ortam sıcaklığının altındaki bir sıcaklığa soğumasını sağlar.


Su püskürtme sistemi yıl boyunca en sıcak yaz günlerinde belirli saatlerde termostat kontrollü olarak devreye girerek ihtiyaç duyulan ek soğutmayı sağlar, diğer zamanlarda sistemde su tüketimi yoktur.


Örneğin, 35C kuru ve 24C yaş termometre sıcaklığındaki giriş havası ( %40 bağıl nem ), su püskürtülerek %90 bağıl neme kadar doyulursa, giriş kuru termometre sıcaklığı yaklaşık olarak 25C’a kadar düşürülmektedir.


Adyabatik soğutucularda performans ve ekonomi göz önüne alındığında en uygun boru malzemesi bakırdır. Borularda kullanılan bakırın kalitesi, kuru soğutucunun ömrünü belirleyen en önemli özelliklerden biridir. Kullanılan bakır boruların et kalınlığı 0,7 mm’ dir.


Kuru soğutucularda uygun olarak kullanılan lamel malzemesi alüminyumdur. Kullanım yerine göre lamel kalınlığının 0,14-0,15 mm olması uygun olacaktır. Genel uygulamalarda, kuru soğutucunun ömrünün uzun olması için epoksi kaplı alüminyum tercih edilir.


Kuru Soğutucularda kaset malzemesi galvaniz çelik üzerine CTP kaplamadır. Çelik sac malzeme yerine CTP kaplama kullanılarak, dış ortamın korozif etkisine karşı koruma sağlanır. Özelikle denize yakın tesislerde CTP kaplamalar büyük avantajlar sağlamaktadır.


Kış aylarında Kuru Soğutucularda donma riskine karşı önlem almak için soğutma suyuna %25-%35 oranında glikollü su eklenir, Kuru Soğutucu tasarımı %25-%35 glikollü suya göre yapılmaktadır.
Teknik Özellikler

Borular: Bakır, Çelik, Paslanmaz Çelik

Kanatlar: Bakır, Alüminyum, Çelik

Ana Konstrüksiyon: Galvaniz veya Paslanmaz Çelik

Dış Kaplama: CTP, Sac

Su Dağıtım: CTP, PVC

Panjur: CTP, PVC

Dolgu: PVC, PP

Eliminatör: PVC, PP

Fıskiye: PP

Güverte: CTP

Fan Bacası: CTP

Bağlantı Elemanları: AISI 304

Gemici Merdiven: CTP, Çelik

Teknik Dokümanlar