LISA Serisi Açık Çevrim Soğutma Kulesi (CTI-Eurovent Sertifikalı)


Genel Özellikler

Kod No. : 104

CTI-Eurovent sertifikalı açık çevrim soğutma kulesi modelidir.

Başlıca HVAC endüstrisinde ve soğuk su ihtiyacı bulunan yerlerde kullanılır. Soğutma kapasitesini maksimuma çıkartmak amacıyla en güncel tasarım kriterleriyle üretilmektedir. 

Karşı akışlı su soğutma prensibine göre dizayn edilmektedir. Bu tasarım kriterinde hava, soğutucu dolgunun altından gelirken, sıcak su soğutucu dolgunun üstüne dökülmektedir. İşlem boyunca sıcak su hava ile soğutucu dolgu boyunca ısı transferi yapar. Dolguyu terk ettiğinde de soğuk su havuzda depolanarak ihtiyaç duyulan bölgeye gönderilir.

Bu tasarımda fan üstten emişli olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle aksiyal fanlar kulenin güvertesinde bulunmaktadır. İşletmenin isteğine bağluı kayış kasnaklı veya redüktörlü uygulamalarımız da bulunmaktadır.

Teknik Özellikler

Ana Yapı, Dış Gövde ve Kule Havuzu

Standart olarak, Z600 (600 gr/m2 çinko kaplamalı) galvanizli çelik kullanılmaktadır. Z600 Galvanizli Çelik sayesinde, kuleler uzun ömürlü ve korozyona karşı dayanıklıdır. 

Alternatif olarak Paslanmaz Çelik de kullanılmaktadır.

 

Soğutucu Dolgu

Dolgu, sıcak şekillendirilmiş ve modüller halinde birbiri ile birleştirilmiş hadveli PVC levhalardan oluşur ve dolgu katında kulenin tüm plan alanını kaplar. Film tipi dolgular maksimum soğutma yüzeyi, minimum hava direnci sağlayacak şekilde vakumlanır.

Su, dolgunun üst yüzeyine püskürtüldükten sonra, dolgu üzerinde ince bir film tabakası şeklinde aşağıya akarken sahip olduğu ısıyı o anda ters yönde hareket etmekte olan havaya verir.

Bu ısı alışverişi büyük ölçüde buharlaşma vasıtası ile olur. Dolgunun yüksekliği ve elevasyonu optimum hava dağılımını ve ısı transferini sağlayacak şekilde belirlenir. PVC filmi oluşturan plastik materyal, -5 C ve +55 C arasındaki sıcaklıklarda deformasyon ya da kalıcı hasar görmeksizin çalışmak için uygundur. Farklı sıcaklık aralıkları için, farklı malzemeler de kullanılabilir. 

 

Fan Grubu

Fan kanatları sessiz bir çalışma sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Kanat açıları fan hareketsizken elle ayarlanabilir ve kanatlar fan göbeğine U-bolt’lar vasıtası ile kolaylıkla monte edilebilir. Fan kanat malzemesi uygulamaya göre, Polipropilen (PP), Alüminyum ve CTP olarak seçilebilir.Tüm modellerimizde IP 55 koruma sınıfında,yalıtım sınıfı F,ısı artış sınıfı B olan,3 fazlı 50Hz veya 60Hz frekans değerlerinde çalışan direkt akuple motor ve direkt akuple motorlu redüktörler kullanılmaktadır. İstenilen durumlarda kayış kasnak kullanılır.

 

Su Dağıtım Sistemi

Termal performansın anahtar öğelerinden biri de optimum su dağıtım sistemidir. Cenk bu amaçla kapsamlı araştırmalar yürütmüştür. Su dağıtım sistemi,tasarımı yapılan kulede PVC ana kollektör ve PVC tali borulardan oluşmaktadır ve serpantinin tüm yüzeyini ıslatacak şekilde dizayn edilmiştir. Püskürtme nozulları, polipropilenmalzemeden imal edilmiş olup her türlü kimyasallara karşı yüksek dirençli, düşük tıkanma özelliğine sahiptir ve PVC boru üzerine direk,conta gerektirmeden monte edilmektedir. Nozullar herhangi bir el aleti olmadan elle sökülüp takılabilir şekildedir

 

Damla Tutucular

PVC malzemeden imal edilen sinüsoidal dalga tip profil eliminatörler deşarj edilen havanın içindeki su damlacıklarını tutarlar. Bu sayede, dizayn noktasındaki sürüklenme kayıpları sirkülasyon suyunun %0,001'ine kadar indirilebilmektedir.

 

Opsiyonel Ekipmanlar

Tüm modellerimiz için isteğe bağlı ekipmanlar aşağıda listelenmiştir;

-Sessiz ve ultrasessiz fanlar

-Otomasyon sistemi 

-Elektrik panosu

-Çift devirli fan motorları

-Su filtrasyon sistemi

-Kimyasal dozajlama sistemi

-Elektronik su seviye kontrol cihazları

-Düşük su seviye svici

-Elektrikli havuz ısıtıcıları(Rezistans)

Teknik Dokümanlar