RD CCCT Serisi Kapalı Çevrim Soğutma Kulesi


Genel Özellikler

Kapalı devre soğutma kuleleri, dolaylı (indirekt) evaporatif soğutma prensibine göre çalışan soğutma üniteleridir. Açık çevrim soğutma kulesinden farklı olarak dolgu malzemesi kullanılan bölgede kapalı döngü bir ısı değiştirici içerir. Bu ısı değiştiricinin temel kullanım amacı soğutulan proses suyunun dış ortam ile temasının engellenmek istenmesidir. Hvac tipi iklimlendirme uygulamalarında su soğutmalı ürün gruplarıyla birlikte çalışırken, endüstriyel uygulamalarda direkt olarak makinelerin soğutması görevinde de çalışabilir.

Sistemde normal şartlar altında 3 adet akışkan bulunur.

1. Proses Akışkanı: Isı kaynağından kapalı çevrim soğutma kulesine soğuma amacıyla gelen akışkandır. Ortam şartlarına göre sadece su veya glikollü salamuralar da kullanılabilir.

2. Sprey Suyu: Direkt evoporatif soğutma prensibinin bu prosesteki baş aktörlerindendir. Sürekli olarak ısı değiştirici boruların dış yüzeyini ıslak tutarak efektif ısı transfer alanı ve katsayısı oluşumunu sağlar. Isı değiştirici borulardan aldığı atık ısıyı havaya aktarır. Bu nedenden dolayı sprey suyunun sıcaklığı çok ciddi dalgalanmalar (yükselip alçalmalar) göstermez. Sıcaklığı sistemin tüm tasarım kriterlerine bağlı olan bir değerdir.

3. Hava: Sistemdeki ısıyı ortamdan uzaklaştırmak ile görevlidir. Isıyı direct olarak sprey suyundan veya boru ile direct temas sağlar ise borudan alarak bacadan uzaklaşır.

Teknik Özellikler

1-Ana Yapı ve Dış Gövde

CCCT model kapalı çevrim su soğutma  kulelerimiz optimum soğutma sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Ana yapı galvanizli çelik, havuz,güverte ve fan bacası CTP (CamelyafTakviyeli Polyester) levhalardan imal edilmiştir. Kulenin gövde panelleri CTP levhalardan imal edilmiştir. Kule iç ve dış yüzeyi Polyester esaslı pigmentler ile renklendirilmiş her türlü hava şartlarına ve UV ışınlarına dayanıklı, solmaz, bozulmaz, estetik ve boya gerektirmeyen Jel-Coat malzemedir.Kule dış kabuğu Jell-Coat + Elyaf + Polyester + Coremat +Elyaf+Polyester malzemeler kullanılarak sandviç tekniği ile üretilir.


2-Soğutucu Serpantin

Kule serpantinleri sürekli kesintisiz bükülen,hidrostatik testi yapılmış çelik borulardan imal edilecek olup imalattan sonra derin daldırma galvaniz işlemine tabi tutulacaktır.Kule serpantinleri kule içerisine yatık olarak yerleştirilecek olup test havuzunda 24 bar basınçlı hava ile test edilecektir.


3-Fan Grubu

RD CCCT serisinde radyal / santrifüj fanlar kullanılır. İstenilen hava debisine ve bu hava debisine karşı oluşacak hava tarafı basınç kaybına göre (dizayn kriterindeki) radyal fan seçimi yapılır. Bu radyal fanın kanatları sabittir ve değiştirilemezdir. Radyal fanlarımız galvanizli çelik malzemeden imal edilmektedir. Proje şartlarına göre ekstra koruyucu malzemeler gerekirse de paslanmaz malzemeler kullanılabilmektedir.

 

4-Su Dağıtım Sistemi

 Termal performansın anahtar öğelerinden biri de  optimum su dağıtım sistemidir. Cenk bu amaçla kapsamlı araştırmalar yürütmüştür.

Su dağıtım sistemi,tasarımı yapılan kulede PVC ana kollektör ve PVC tali borulardan oluşmaktadır ve serpantinin tüm yüzeyini ıslatacak şekilde dizayn edilmiştir. Püskürtme nozulları,camelyaf takviyeli poliamid malzemeden imal edilmiş olup her türlü kimyasallara karşı yüksek dirençli,düşük tıkanma özelliğine sahiptir ve PVC boru üzerine direk,conta gerektirmeden monte edilmektedir.Nozullar herhangi bir el aleti olmadan elle sökülüp takılabilir şekildedir

 

5-Damla Tutucular

PVC malzemeden imal edilen sinüsoidal dalga tip profil eliminatörler deşarj edilen havanın içindeki su damlacıklarını tutarlar. Bu sayede, dizayn noktasındaki sürüklenme kayıpları sirkülasyon suyunun %0,002’sine kadar indirilebilmektedir.


6-Kule Havuzu

 Su haznesi CTP(Cam Elyaf Takviyeli Polyester)malzemeden imal edilmektedir, bu yüzden hafiftir ve korozyon riski ortadan kalkmaktadır Havuzun dış yüzeyi polyester esaslı pigmentler ile renklendirilmiş her türlü hava şartlarına ve UV ışınlarına dayanıklı, solmaz, bozulmaz, estetik ve boya gerektirmeyen Jel-Coat malzemedir.Suyun tamamını tahliye edebilecek özelliklere sahip boşaltma tertibatı,besi suyu için flatör ve taşma suyu için su bağlantıları hazır olarak sevk edilmektedir.


7-Santrifüj Pompa

Tüm modellerimizde salyangozlu, tek kademeli, uçtan emmeli, kapalı çarklı, monoblok santrifüj pompalar kullanılmaktadır.

 

Opsiyonel Ekipmanlar

Tüm modellerimiz için isteğe bağlı ekipmanlar aşağıda listelenmiştir;

-Sessiz ve ultrasessiz fanlar

-Otomasyon sistemi 

-Elektrik panosu

-Çift devirli fan motorları

-Su filtrasyon sistemi

-Kimyasal dozajlama sistemi

-Elektronik su seviye kontrol cihazları

-Düşük su seviye svici

-Elektrikli havuz ısıtıcıları(Rezistans)