Sıçratma Tip Dolgu


Açıklamalar

Izgara tip dolguda soğutma sıçratma etkisi vasıtası ile gerçekleşir. Bu dolgu türü kirli sular özellikle tercih edilir.Izgara dolgu tablaları şaşırtmalı bir biçimde uygulanır, bu sayede suyun en iyi şekilde polarize olması sağlanır. Dolgu katmanları arasındaki mesafe aşağıdaki hususları etkiliyor olması açısından önem arz etmektedir:

-       Minimum tıkanma
-       Kendi kendine temizlenme
-       Zamanla azalmayan ısıl performans

Proses suyu, aşağıya doğru düşerken dolgu katmanlarına çarparak daha küçük damlalara bölünür. Her dolgu katmanında bu bölünme tekrarlanması ve daha fazla sayıda daha küçük damlaların oluşması, soğutmanın gerçekleştiği yer olan ısı transfer yüzeyinin maksimum miktara ulaşmasını sağlar.

Her bir ızgara dolgu tablası yerine ahtapotlar vasıtası ile sabitlenir. Bu ahtapotlar da, düşey olarak asılı paslanmaz çelik tellere sabitlenmiş durumdadır. Her bir tabla kolaylıkla demonte edilebilir, diğer elemanlara hasar vermeksizin yerine yenisi konabilir. Bu özellik, bakım ya da inceleme amacı ile kulenin her yerine ulaşılabilmesini sağlar.

Tablalar arasındaki geniş mesafe tıkanmayı engellediği gibi biyolojik oluşumların birikmesine de engel olur. Dolgunun dizaynı ve dizilimi uzun ve kapsamlı bir araştırmanın ürünüdür. Izgara tabla dolgu sistemi dünyanın her yerinde ve başarı ile 10 seneden üzün bir süredir kullanılmaktadır. Izgara tabla dolgu ile en yüksek ısı transferi ve en düşük hava direncini sağlamak amacı ile Cenk, tamamı kendi bünyesinde ve tesislerinde olmak üzere, ürün geliştirme çalışmaları yapmaktadır.